Leczenie żylaków

Skłonność do powstania żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Możemy odziedziczyć ją nie tylko po rodzicach, ale nawet po dziadkach czy pradziadkach. Pracujemy też na żylaki przez całe swoje życie: nie uprawiamy żadnego sportu i źle się odżywiamy.

Po 45. roku życia już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna myślą o tym, jak się pozbyć żylaków. I nie chodzi tylko o to, że widoczne żyły szpecą nogi. Nieleczone żylaki mogą zagrozić naszemu życiu. Dlatego musimy robić wszystko, by się ich ustrzec, a gdy się pojawią – fachowo usunąć.

Żylaki pierwotne – bezpośrednio wynikające z osłabienia ściany naczyń żylnych np. z powodu zmniejszenia ilości lub nieprawidłowej budowy tkanki sprężystej, która warunkuje odporność żyły na panujące w niej ciśnienie, wywierane przez krew;

Żylaki wtórne – powstające w wyniku zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych (DVT – deep veins thrombosis) – niedrożności żył głębokich, wywołanej zakrzepami, doprowadzającymi do sytuacji, w której głównie układ żylny powierzchowny odprowadza krew z kończyn dolnych, a wzmożony przepływ uszkadza niedostosowaną do dużego obciążenia ścianę naczyniową.

Obecnie możemy wyróżnić liczne procedury, które dzielimy na metody inwazyjne i małoinwazyjne.

W moim gabinecie proponuję zabiegi małoiwazyjne :

Metody małoinwazyjne (bądź mikroinwazyjne) obejmują szereg sposobów leczenia żylaków, nie wymagających wykonywania zabiegu operacyjnego – w celu ich przeprowadzenia wykonuje się jedynie nakłucie lub niewielkie nacięcie skóry nad chorym naczyniem. Metody te wykorzystują oddziaływanie bodźców chemicznych, termicznych, elektrycznych, fal radiowych i światła lasera na zmienione chorobowo naczynia żylne. Najstarszą, aczkolwiek bardzo skuteczną i ciągle chętnie stosowaną metodą małoinwazyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych jest skleroterapia, czyli leczenie obliteracyjne (za pomocą środków chemicznych, zamykających światło żylaka). Coraz większą popularnością ze względu na wysoką skuteczność, bezpieczeństwo i komfort pacjenta cieszą się najnowsze małoinwazyjne metody terapeutyczne, wykorzystujące oddziaływanie fal radiowych, prądu elektrycznego, lasera, gorącej pary wodnej czy drgań mechanicznych na ścianę żylaków.
Poza wspomnianymi metodami zabiegowymi możemy zaproponować nieinwazyjne metody wspomagające leczenie żylaków kończyn dolnych, które obejmują noszenie odzieży uciskowej, leczenie farmakologiczne, modyfikację stylu życia .